Aktivity žiakov našej školy

• Rodičovské združenie pri ZŠ Francisciho 11 v Levoči

OZNÁMENIE

Vážení rodičia,

oznamujeme Vám, že dňa 11.01.2024 (štvrtok) o 16:00 sa bude konať triedne rodičovské združenie v kmeňových triedach.

Ing. Miriam Koščová

predseda RŠ a RR

• Zásady správneho používania zábavnej pyrotechniky

• Použitie pyrotechnických výrobkov v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie je priestupkom proti verejnému poriadku podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch na úseku bezpečného používania zábavnej pyrotechniky s dôrazom na riziká spojené s jej používaním.
            Pre používanie zábavnej pyrotechniky platí „Výnimka zo zákazu len 31. decembra a 1. januára“ v čase určenom všeobecne záväznými právnymi predpismi obce. Z pohľadu bezpečnosti je najzávažnejším problémom ľahká dostupnosť zábavnej pyrotechniky pre deti (napr. internet). U detí dominuje neodborná manipulácia s pyrotechnikou a absencia prirodzených zábran pri jej používaní. To môže zapríčiniť nielen zranenie detí, ale aj požiare a poškodenie majetku. Deti používajú pyrotechniku ku hrám, ale mnohokrát i k provokáciám.

Zásady správneho používania zábavnej pyrotechniky:

1. nikdy nekupujte zábavnú pyrotechniku od pouličných predavačov, ani nepoužívajte doma
            vyrobenú pyrotechniku (podľa „osvedčených“ návodov na internete),

2. nikdy nezapaľujte nevybuchnutú („zlyhanú“) pyrotechniku opakovane (nepribližujte sa k nej
            hneď a nepokúšajte sa ju opätovne odpáliť (je to veľmi riskantné),

3. nikdy nezapaľujte zábavnú pyrotechniku s krátkou zápalnicou,

4. nepoužívajte zábavnú pyrotechniku v blízkosti napr.: nemocníc, materských škôl, domovov
            dôchodcov, útulkov,

5. nikdy nezapaľujte zábavnú pyrotechniku v blízkosti ohňa,

6. nikdy nenoste pyrotechnický výrobok vo vrecku (uchovávajte ho mimo svojho tela)
            a nedávajte ho do pevného obalu,

7. každú použitú prskavku odhoďte do vedra s vodou a pri manipulácii používajte vždy rukavice,

8. pred použitím sa presvedčte, či máte okolo seba dosť voľného priestoru (nezhadzujte z okien
            a balkónov, môžete spôsobiť požiar balkóna, bytu, zaparkovaných vozidiel alebo ublížiť
            na zdraví aj nezúčastneným osobám).

plk. Ing. Ján Dubňanský
            riaditeľ

Rozdeľovník k č.: ORPZ-PP-VO1-67-026/2023

• Vianočný remeselný trh v meste

• 9. decembra sme sa zúčastnili vianočných trhov v našom meste, kde vystúpil aj folklórny súbor Venček so svojím vianočným vystúpením. V našom stánku sme ponúkali produkty z tvorivých rúk našich zamestnancov i žiakov.

• Exkurzia a vianočné trhy v Košiciach

• Dňa 08. decembra 2023 sa žiaci 1. a 2. stupňa zúčastnili exkurzie v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, kde sa mohli zoznámiť s expozíciou tropickej a subtropickej vegetácie a s expozíciou dekoratívnej flóry s výkladom. A veru, bolo čo pozerať i počúvať! Botanická záhrada v Košiciach je najväčšou botanickou záhradou na Slovensku a má už 73 rokov. Nachádza sa tu takmer 4000 rastlinných druhov. Zaujímavé kaktusy, sukulenty, cudzokrajné dreviny, nás natoľko ohúrili, že sa tu určite ešte vrátime. Po informačne bohatej prehliadke sme sa zastavili na malé občerstvenie a pokračovali prechádzkou po nádherných vianočných trhoch na Hlavnom námestí v Košiciach, ktoré nám priniesli typickú vianočnú atmosféru a náladu na blížiace sa najkrajšie sviatky v roku.

• Adventné obdobie

• 4. decembra 2023 sme spoločne privítali adventný čas. Levočský kaplán Mgr. Patrik Mitura požehnal adventný veniec, pričom sa tiež prihovoril všetkým prítomným a povzbudil nás k hlbšiemu prežívaniu adventného obdobia. Slávnostnú udalosť sprevádzali spevmi žiaci V. B triedy. Počas dňa žiaci deviatych ročníkov si pripravili krátky mikulášsky program a spolu s Mikulášom a jeho sprievodom navštívili všetky triedy a žiakov potešili sladkou odmenou.